Oldalak

2010. augusztus 25., szerda

Tények és Tévhitek a Ramazánról


 Már 14 napja, hogy elkezdődött a Ramazán (nem félregépelés, a törököknél z-vel írják). Idén augusztus 11-ére esett az első nap, de mivel a muszlim naptár a Hold állását követi, minden évben kb. 11-nappal korábban kezdődik. Ez nemcsak a böjtöt többé-kevésbé szigorúan betartók számára jelent változást, hanem azoknak is, akik nem élnek a lehetőséggel. Bár a 35 fokos meleg még bőszen tartott, de rögtön eltűntek az utcáról a vizet kiabálva áruló emberek, és a Carrefour éttermes részlegében is hirtelen úgy felére visszaesett a kuncsaftok száma. A dönerek mellett álló szakácsok is visszafogták magukat, most nem kiabálnak, nem csábítják hangosan a vásárlókat. 
 Abban viszont tévedtem, amikor azt gondoltam, hogy a muszlimok ilyenkor 30 napig megállás nélkül böjtölnek. Nem, nem így van, hanem ha az ember úgy érzi akkor megszakíthatja néhány napra, ám a kihagyott napokon adományozni kell a rászorulóknak élelmet vagy pénzt. Ugyanígy, a beteg emberek, gyermekek és idősebbek nem böjtölnek, de ilyenkor ők is segítenek a rászorulókon. 
 Az egyik kollégám - pont aki mellettem ül - az első nap tartotta a böjtöt. Én nagyon toleráns akartam lenni és hát igyekeztem szolidaritásból keveset inni ott a szeme láttára, meg nassolni is inkább kimentem a konyhába. De már akkor gondoltam magamban, hogy ez így még nekem is nehéz lesz - mert amúgy meg ti. állandóan iszom meg rágcsálok valamit az íróasztalomnál.. Ám szerencsére ő csak egy napig koplalt, azóta már visszatért a normális étkezéshez. Az az egy nap is viszont szörnyű volt, mármint rossz volt nézni, hogy egy korty vizet sem ihatott szegény, miközben folyamatosan jöttek hozzá emberek, szinte megállás nélkül egész nap beszélnie kellett... Azt még mindig nem tudjuk elképzelni, hogy például a 40 fokban szabadban dolgozó emberek tartják-e a böjtöt, és ha igen, hogy bírják.

 Tehát tévhit az is, hogy csak enni nem szabad. Nem, semmilyen étel, sem ital nem érintheti a szájukat napkeltétől napnyugtáig, sőt a szexuális érintkezés is tiltott ezekben az órákban... Nyáron ez jelentősen hosszabb időt jelent, akár 14-16 órát is, viszont amikor téli hónapra esik a Ramazán, akkor ez lecsökkenhet 4-5 órával.
 Ám amikor lemenni készül a nap, akkor aztán elárasztja a levegőt a finomabbnál finomabb ételek illata, melyeket általában az erkélyeken sütnek kis kemencében (merthogy az is szinte mindenkinek van). Ekkor összegyűlik a család, barátok, nagy társaságok, kiülnek a szép teraszra, és hajnalig csak esznek. Boldogan falatoznak, beszélgetnek az egész napos koplalás után. Valamikor későn lefekszenek, aztán úgy hajnali 3-4 körül - mielőtt még felkel a nap - a környező utcákon dobbal körbejáró emberke ébreszti a böjtölőket, hogy itt az ideje még az utolsó falatokat magukhoz venni (korai reggeli, vagyis "sahur") a következő napi megpróbáltatás előtt. És ez megy minden áldott nap, 30 napon át. A mellettünk lakók valószínűleg komolyan betartják a böjtöt, mert náluk tényleg minden nap tart az éjszakába nyúló falatozás. De van, aki csak egyszerűen egy kicsit visszafogja magát ebben az időszakban, és például megfogadja, hogy ez idő alatt legalább alkoholt nem iszik egyáltalán, és 1-2 nap betartja a böjtöt is. Ettől még ő is ugyanúgy vallásos, csak másképp teljesíti az áldozathozatalt. Ez ugyanígy igaz a kendőt nem hordó, csak fejkendőt hordó, vagy teljes csadort viselő nőkre. Mindannyian lehetnek vallásosak, de másképp fejezik ki azt. Aki a külsejét is teljesen eltakarja, azt üzeni a környezetének, hogy teljesen elkötelezett híve a muszlim hitnek és az ilyen irányú politikának is egy életen át. Aki egyáltalán nem visel kendőt, az lehet vallásos meg nem is, de mindenképpen valószínűleg a demokráciát támogatja.
 A Ramazán hónapja végülis nemcsak a böjtölésről szól, hanem egyfajta lelki megtisztulás, megbocsátásért könyörgés a múltban vétett bűnökért, több imádság és egy kicsit több odafigyelés által.

 Az utcák is kihaltnak tűnnek napnyugta után. Korábban ez nem így volt, a szombati piacon mindig estefelé volt nagy nyüzsgés. Most hétvégén nekünk is csak estére jutott időnk, hogy eljussunk a piacra, ám meglepetten tapasztaltuk, hogy már összepakoltak mire odaértünk, sőt egy lélek sem volt az utcán. Épphogy lement a nap, de már mindenki otthon volt, vígan falatozva.
 A Ramazán idején fogyasztott vacsorának is megvan a hagyománya, melyet "iftar"-nak hívnak. Ez valóban egy szociális összejövetel, sokan nagy partikat rendeznek erre az eseményre, és szokás meghívni barátokat, távoli hozzátartozókat is. A menü általában könnyű ételekből áll, de több fogást is felszolgálnak. Általában tradicionálisan datolyával kezdik az étkezést, mivel állítólag Mohamed próféta is így tett. Ezután felszolgálnak levest, aztán jöhetnek a mezék (kis adag ételek, leginkább zöldségekből), sült padlizsán, paradicsomos csicseriborsó, bulgur köfte stb., majd valamilyen kebab rizzsel és zöldségekkel, illetve desszert. 
 Tehát nappal tényleg tart a kemény böjtölés, de aztán este nincsenek határok, finomabbnál finomabb ételeket fogyasztanak órákon át...
 A legtöbb áruház a nagyböjtre való tekintettel rendkívüli akciókkal kecsegtet, a szupermarketekben pedig külön "Ramazán-csomagokat" lehet vásárolni, melyben már össze vannak készítve a tradicionális ételek vagy a hozzávalók. Szinte minden étterem hirdet iftar vacsorát ebben a hónapban, még olyanok is, mint a Pizza Hut! Egy pizza, saláta, leves, desszert, török kenyér, tea, datolya mindössze 19 líráért!
 Még egy - kicsit bosszantó - érdekesség amit megfigyeltünk már a Ramazán kezdete óta, hogy napnyugta után - ami most kb. fél 9-kor van - elmegy a víz úgy kb. 1 órára. Nem tudjuk pontosan miért lehet ez, vajon mindenki egyszerre kezdi el használni a vizet? Ez azért furcsa, mert csapvizet nem nagyon isznak az emberek, és hát gondolom a mosogatás is csak az étkezések után kezdődnének, tehát ez egy rejtély marad... Mindenesetre ez 14 napja minden este így van, természetesen pont amikor már zuhanyozni készülnénk. Szóval akarva-akaratlanul, de mi is hozunk kisebb áldozatokat a nagyböjt hónapjában. Nem veszünk vizet az utcán a hőségben, nem zuhanyozunk csak úgy amikor kedvünk tartja, nem eszünk-iszunk nyilvános helyen (az éttermeket leszámítva persze)... Azt hiszem, a böjtölőkre való tekintettel ez természetes hozzáállás itt mindenki részéről.

  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése