Oldalak

2011. július 26., kedd

Reggelik


 Úgy gondoltam, hogy ez most már megér egy bejegyzést. Nemcsak amiatt, mert tudjátok, hogy mennyire szeretek enni.. Az a helyzet, hogy a törökök is nagyon kedvelik a hasukat kényeztetni, ez látszik az éttermek és utcai ételárusok számából is. És hát mint az az ittlétünk során kiderült, a reggelit különösen nagy becsben tartják..
 Az első emlékezetes reggelim itt Isztambulban tulajdonképpen nem mondható különlegesnek, mégis annak számított az újdonság élményével, mivel otthon nem könnyen beszerezehető alapanyagokról van szó. Amikor még csak Gézu költözött ki ide, egyik hétvégi látogatásom alkalmával reggelire friss olajbogyóval, házi fehérsajttal és vajjal készült (no meg persze zöldségek, péksütemény). Egyszerű, de nagyon finom kis isztambuli reggeli. Azóta szinte minden héten belekerül kosarunkba ez a három alapanyag a szombati piacon.
 Az éttermek többsége kínál reggeli menüt "kahvaltı" néven, ami általában  egy vegyes tál a fent említett összetevőkből, vagy pedig a híres "menemen", azaz török tojásrántotta. Utóbbit hagyományosan kis rézserpenyőben készítik el adagonként, a tojáshoz hámozott, kockákra vágott paradicsomot és zöldpaprikát hozzáadva, jól összekeverve. Lehet még gazdagítani kolbásszal, marhasonkával vagy sajttal is. Sietős hétköznapokon, Nişantaşi éttermeiben gyakran látni üzletembereket, amint egy ilyen reggelivel kezdik a napot. Mint ahogyan néha Gézu is teszi :)


 Na de amikor eljön a hétvége, akkor azt a török ember méltóképpen kezdi. Kényelmesen késői felkelés után családostul, esetlegesen barátostul délig-délutánig tartó hatalmas reggelibe fognak. Sokan kimozdulnak, s valamelyik étterem kedvező svédasztalos hétvégi reggeli ajánlatát kihasználva feledik a fárasztó hétköznapokat. Egyik hétvégén a yachtkikötőjéről híres Bebek városrészben jártunk, ahol 30 líráért szintén a fent említett alap reggeli tálat próbálhattuk ki, némi helyben sütött péksüteménnyel kiegészítve. Ám amikor megtudtuk, hogy a Yıldız Parkban ugyanennyiért a szultán egykori rezidenciájából átalakított étteremben, pazar kilátással a Boszporuszra korlátlan svédasztalos reggelit kapunk, nos nem vágytunk többé a "puccos" bebeki reggelire.. Péksüteményektől, különféle sajtoktól, olajbogyóktól, felvágottaktól, meleg ételektől, ragacsos édességektől roskadozó asztalokról válogatva, télen korabeli szobákban, nyáron a szabadban eszegetjük boldogan teli magunkat alkalomadtán.

Reggeli a Yıldız Parkban

  És akkor még nem meséltem a meghívásos hétvégi reggelikről. Ugyanis a törökök nemcsak az ebédet vagy vacsorát tudják elképzelni vendéglátás céljából. Már többször volt szerencsénk elkölteni barátaink társaságában egy-egy hatalmas reggelit, mely persze gyakorlatilag délutánig tartott.. A házigazdákat nem kell félteni, mindenféle finomsággal készülnek, amit az ember csak el tud képzelni. Ennek ellenére, természetesen mindig a vendégek is visznek valamicskét, minek eredményeképp óriási terülj-terülj asztalok szoktak kialakulni, kifulladásig tartó lakomákat gerjesztve.  Elmaradhatatlan ilyenkor a házi börek (rétestészta megtöltve sajttal/spenóttal/darált hússal), az olíva, sajtok, lekvárok, friss zöldségek, édességek...

Bettináéknál 2010
Bettináéknál 2011
Serdar-éknál
  Mindegy milyen helyszínen vagyunk, a reggeli szerves részét képezi a török çay, vagyis tea. Minden étterem és háztartás rendelkezik a hagyományos "kétemeletes" teafőzővel, ahol egész nap rendelkezésre áll a fekete tea, hagyományos kis poharakban felszolgálva.


  Hát így kezdődik az igazi török hétvége, ezután jön csak a piacozás, takarítás stb.. Tudnak ők élni, ezt már megtapasztaltuk, de legalábbis az biztos, hogy a hasuk telítettségére megfelelően odafigyelnek.
 És akkor még vannak olyan elvetemültek is (mint például mi :)), akik lemennek a Kahve Dünyasiba (vagyis a török csodakávézóba), és csoooookoládéééé-gyönyörrel kezdik a napot..

Az "ördögi" reggeli: csokifondü, csokis süti, cappucino csokis kanállal....






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése