Az az igazság, hogy amikor az ember hosszabb időre távol kerül a szeretteitől, akkor még jobban tudja értékelni a velük való találkozást... Gézu a múlt héten Manilában volt üzleti úton, az én Mamucikám pedig kijött vigyázni rám.

Gregike nem is akart hinni a szemének, mikor meglátta anyukámat, hiszen már több, mint 5 hónapja nem találkoztak. Annyira örült, hogy szó szerint majdnem kiugrott a bőréből.
Első nap Gézut 3x elbúcsúztattuk. Szegény hajnalban kiment a reptérre, majd kiderült, hogy a hamufelhő miatt törölték a járatot. Így 1 órán belül - nagy örömömre - visszatért, majd kicsivel később megint elbúcsúztattuk, amikor kitalálta, hogy milyen megoldást választ az amszterdami átszállás helyett délután, és elindult munkába. Ám harmadszorra is sor került a búcsúzásra, mivel arra eredetileg nem számítottunk, hogy napközben még sikerül együtt is ebédelnünk. Aznap éjjel azonban már tényleg sikerült eljutnia a messzi Manilába, Doha-ban történő átszállással..


Sajnos az időjárás nem kedvezett nekünk minden nap a héten, így volt, hogy a négy fal közé szorultunk. Ilyenkor jókat lustálkodtunk, no és közben művelődtünk.. Hosszú évek után megnéztük újra az Egri Csillagokat, illetve egy itteni nagyon népszerű filmet is, melynek "Apám és fiam" (Babam ve Oglum) a címe. Nagyon szép film a családról, melyből egy kis ízelítőt lehet kapni a közelmúlt politikai forrongásai által okozott családi konfliktusokról, és a megbékélésről.
Mamucikámmal végre megvalósíthattam egy régóta szőtt tervemet is, vagyis hogy megnézzem a közelben lévő mecseteket belülről. Fogtuk magunkat, és Üsküdarban megnéztünk kettőt, illetve az európai oldalra áthajózva Kabatasban még egyet, amely már szintén régóta izgatta a fantáziámat. Ezek mindegyike több száz éves, de jelenleg is üzemelő mecset. Láttunk is imádkozó embereket, természetesen elöl a férfiak, és hátul elkülönítetten a nők. A cipőnket mindenhol levettük, fejünket pedig kendővel takartuk be. Bár az első kettőt ugyanaz az építész mester, Sinan készítette, aki a Kék Mecsetet is, de közel sem voltak olyan szépen díszítve mint Isztambul egyik legszebb szimbóluma. Mindenesetre érdekes élmény volt megnézni ezeket is, nemcsak a fő turista látványosságokat.
Hős módjára végigálltuk a Dolmabahce palotához álló 1 órás sort is, hogy bejussunk. (Igen, már itt a turistaszezon...) Másodszorra jártam ebben a palotában, de még mindig nem tudtam betelni azzal a fényűzéssel ami odabent van. Hatalmas kristálycsillárok (némelyik 1-2 tonna, de itt van állítólag a világ legnagyobbja is, mely több mint 4000 kilót nyom), ezen kívül aranyozott cirádák a falakon mindenütt, csipkézett mennyezet, szebbnél szebb drapériák és a világ minden tájáról gyűjtött hatalmas emléktárgyak, festmények, bútorok. És ez még semmi, szinte mindenből kettő! Merthogy a palotában alapvetően a szimmetria uralkodik, így az uralkodónak ajándékozó hatalmasságok jól tudták, hogy rögtön kettőt kell venniük a meglepiből... Hát igen, a szultánoknak már nem volt elég a Topkapi palota nyújtotta kényelem a 19. század végén, valami másra, modernebb luxusra vágytak. Így aztán építettek egy gyönyörű, fényűző palotát a Boszporusz partján, európai mintára, barokk, rokokó és klasszicista stílusban, de azért néhol felfedezhetők az oszmán stílusjegyek is. Belső terét egyébként a párizsi operaház belsőépítésze tervezte. Igaz, már nem sokáig élvezhették az itteni fényűző életet a szultánok, a palota építésekor ugyanis az oszmán birodalom már hanyatlott..
Jó nagyokat sétáltunk, nézelődtünk, fotózkodtunk, nevettünk, művelődtünk, bazároztunk, piknikeztünk, ettünk-ittunk... hiányozni fogsz Mamucika!!